Żywe plot czyli żywopłoty

Żywe mury lub jak kto woli żywopłoty

Żywopłoty na ogól pełnią podobną rolę jak ogrodzenia z PCV , aczkolwiek często służą dodatkowo za tło. Na ogól takie ogrodzenia buduje się w słonecznych położeniach, gdzie ekspresowo rosną oraz mocno gęstnieją. Bez liku uroku posiadają również takie rosnące mury, które wiodą przez cieniste zakamarki ogrodu. Ciemna zieleń liści z przejrzysta tu i ówdzie gmatwanina gałęzi albo kwiatami tworzą przykuwające wzrok obrazy,a ożywcza wilgotność, bijąca od zatopionej w ciemnościach ziemi , sprawia że nawet krótki spacer nieopodal takiego ogrodzenia wycisza oraz odpręża.

Tworząc ogrodzenie z żywopłotu, powinno się uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki jakie są często spotykane w ogrodzie, oraz nasze przyzwyczajenia oraz czas jaki zdołamy poświecić na jego uprawę. Żywe ploty o prostym pokroju same wzrastają, często także ekspansywnie rozkwitają, lecz wymagają także mnóstwo miejsca. Geometryczne bądź starannie profilowane zielone ogrodzenia Poznań mogą być niezwykle cienkie, aczkolwiek wypada je regularnie wycinać i raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są również koszty zakupu roślin na ogrodzenie. Jest wiec nad czym się myśleć, bowiem takie mur konstruuje się na jakiś czas, czasem nawet na pokolenia.


Z reguły wystarczający bywa zielony plot o wysokości około półtorej metra. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, nadzwyczaj popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on całkiem sporo walorów:
• jest łatwy w uprawie,
• odpowiednio znosi porę suchą,
• ekspresowo kiełkuje,
• cyklicznie podcinany ładnie gęstnieje i nie ogałaca od spodu,
• w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego łodyg okłada nieprzenikniony dla wzroku plot,
• jest tani w zakupie.

Ligustr można zamienić z irga lśniąca-jesienią świetnie zmienia odcień na rozmaite odcienie brązu, żółci a także czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.
Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lobia otaczać się pożytecznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można nadawać jej postać tylko od strony widocznej, oraz cześć pnączy zostawić dzikich, żeby owocowały.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s