Wierzba urośnie nawet spośród patyczka odrośli.

Wierzba wyrośnie nawet spośród patyka gałęzi.

Mając na uwadze taką okoliczność, zdołamy dzięki niej skonstruować zadziwiające modele płotu. Z tego powodu nasze ogrodzenie zyska niespotykany charakter i będzie się polecać wśród ogrodzeń w otoczeniu.

Wzrastające na posessji i bagiennych łąkach wierzby od jakiegoś czasu zagościły w naszych botanikach. Umiłowaliśmy je poprzez specyfikę oraz wiosenne kociaki. Nie są żmudne, żądają jeno bez liku nawodnienia i trochę słońca. Nasycą się bez mała wszelką rolą.


Niewiele krzewów wydoła również tak samo szybko ożywiać stracone pędy i gałęzie. Wierzby nader bezproblemowo odbudowują także własny system korzeniowy. Wystarczy, że ścięty albo nawet uszkodzony patyk zanurzony w przemokłej glebie po niedługim czasie ukorzeni się oraz da początek następnej roślinie. Pewna osoba wpadła na idea, by spośród wierzb wykonywać zaplątane przęsła w ogrodzeniu bądź płoty zaciemnione liśćmi. Na pewno pożądane byłoby dysponować tak wymyślne płot. Najprawidłowiej do zainstalowania takiego parkanu wykorzystać poniższe sposoby wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), wskazywana konopianką, i jej liczne odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba purpurowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te warianty wierzby na ogrodzenia mają kilka izomorficznych cech:

wytwarzają proste, długie oraz nader ciągliwe pędy – z racji tej można bez trudu formować formę ogrodzenia;
migiem odrastają po skróceniu- w niedługim terminie możemy wypleść całkowite przęsło na ogrodzenie;
nadzwyczaj łatwo się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej kompetencji do montażu takiego płotu z wierzby.

Kiedy posiadamy już idee na formę ogrodzenia, musimy zakupić pasujące wierzbowe pędy na płot. Na nieszczęście, zoczenie ich w wymogach naturalnych jest ciężkie, albowiem dziko wzrastające krzewy sporadycznie wypuszczają niezmiernie długie a zarazem prostolinijne pędy. Najakuratniej jest założyć autorską miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na następstwo będzie trzeba zaczekać kilka lat.

W celu założenia plantacji wierzby na płot wybierzmy po pierwsze miejsce w ogrodzie, odrobinę przez nas odwiedzane a także w żadnym razie widoczne.Wiosną, w marcu względnie w kwietniu, posadźmy tam sadzonki, spośród jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze sadzonek zastosujmy zdrewniałe wierzbowe jednoletnie pędy rozciągłości 25-30 cm, które możemy otrzymać z dziko wzrastających roślin. Przed posadzeniem należy je namoczyć na 24 h w wodzie, ażeby się dobrze napiły, po czym wkopać w glebę, właściwie żeby górował wyłącznie ostatni pączek. Musimy pamiętać, iż rośliny błyskawicznie się grubieją, przeto powinny dojrzewać w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy względnie dwa koncesjonujemy roślinom bez ograniczeń dojrzewać, po czym ścinamy je| na wielkość ok. 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą odporne, proste pędy, jakich wiosenką następnego roku zdołamy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Roczne witki sporadycznie przewyższają 2m, dlatego na dłuższe musimy zaczekać przynajmniej jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny otrzymamy od kilku aż do kilkunastu witek, jakie można użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s