Żywe ogrodzenie Poznań z krzewów liściastych bądź iglastych, niskopienne bądź wysokie? Które płot będzie najlepsze do naszego ogrodu? A w jaki sposób je posadzić oraz pielęgnować?

Żywe płot z krzewów liściastych czy iglastych, niskie bądź wysokie? Jakie płot będzie najlepsze do naszego skweru? Natomiast jak je posadzić oraz doglądać?

Trudno przeceniać zalety zielonego ogrodzenia Poznań. Ozdabia botanik, osłania nas przed miejskim hałasem, kurzem, spalinami, i wzrokiem przechodniów. Wytwarza miły cień, daje schron ptakom. Żywopłot redukuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które są za litym murem ogrodzeniowym. Jednak przed jego budową musimy podjąć decyzję, jaką rolę ma pełnić w ogrodzie. Czy ma nas oddzielić od sąsiada, czy zastępować płot, bądź pomóc w rozdziale skweru na mniejsze części oraz stworzeniu zacisznych zaułków? Powinniśmy także zdecydować, jaką płot będzie posiadało docelową wielkość. Od tego zależy wybór rodzaju drzewa lub krzaku.

Wielką zaletą ogrodzeń z drzew a także krzewów iglastych jest ich trwała zieleń. W czasie kiedy szpalery z gatunków zrzucających listowie zimą staną się ażurowe, z iglaków nadal skutecznie maskują nas przed wzrokiem ciekawskich.

Przeważa opinia, że najlepsze na tego typu żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. klasy „Smaragd” oraz „Spiralis”, które bez obcinania trwają wąski kształt. Kiedy osiągną należytą wielkość wycinamy je od góry.

Pozostałe iglaki, np. cisy czy świerki nastręczają regularnego strzyżenia.

Na zielone ogrodzenie plastikowe z Zakopanego preferujemy iglaki wytrzymałe na chłód. Wrażliwe tuje wschodnie oraz cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Słabością takich nasadzeń jest całkiem wysoka cena. Rekompensują ją niezaprzeczalne zalety: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie potrzeba ich często ciąć.

Na zielone płot z drzew liściastych wybieramy gatunki, które mają podniesione pędy i prawidłowo się rozkrzewiają po przycięciu. W tej roli najlepiej sprawdzają się wytrzymałe na niskie temperatury buki a także graby.

Takie drzewa, systematycznie strzyżone, odpowiednio się zagęszczają, z tego powodu uzyskane z nich zielone płoty, zdołają zastąpić wysokie ogrodzenia. Jeśli wybierzemy gatunki z kolcami, takie jak igliczna czy robinia, wtedy przez parkan nie przedostanie się ani człowiek, ani zwierzę.

Zależnie od dynamiki przyrostu danego gatunku mamy z nich zielone ogrodzenia o przeróżnej wielkości. Niskie (30-60cm) szpalery z berberysów robią za ramę rabat i ścieżek, separują od siebie różne części ogrodu. Takie dekoracyjne ogrodzenia prezentują się najprzyzwoiciej, jak je systematycznie strzyżemy.

Z gatunków osiągających większe rozmiary, jak np. ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, zdołamy uzyskać dość pokaźne żywe ogrodzenia wysokości 1,5 – 2m. Jeśli mają izolować zieleniec od ulicy, obcinamy je nadając regularny kształt.

Jak posadzimy z nich zielone ogrodzenie w głębi parku, zdołamy je prowadzić w postaci swobodnej.

Bez przycinania rozrastają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. Owo podejście zdaje odpowiednio egzamin też w wypadku krzewów zniewalająco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków bądź żylistków. Wprawdzie te gatunki można również strzyc, ale wtenczas o wiele lepiej rozkwitają.

Na zielone płoty rekomendowane są także krzewy zimozielone.

Z tej grupy roślin na ogrodzenia najporządniej nadaje się u nas bukszpan, oraz ostrokrzew Meservy. Aczkolwiek i one po srogich zimach bywają czasami oszpecone przez zbrązowiałe listki. Na zachodzie Europy słynne są zielone ogrodzenie PVC z laurowiśni względnie zimozielonych rodzajów berberysów. Niestety , w lokalnych warunkach klimatycznych ich liście nagminnie brązowieją z powodu mrozów. Wobec tego, jeżeli już zdecydujemy się na taki parkan, winien być on niski (do 60-80cm), by wolno go było opatulić na zimę agrowłókniną a także łatwo wyciągnąć zaschnięte części.

Jeśli pragniemy uzyskać wyjątkowo dekoracyjny płot, pożądane byłoby posadzić naprzemiennie dwie względnie trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Gdy aranżujemy zielony parkan spośród gatunków zrzucających listowie na zimę, opłacalnie jest obsadzić go innym, niskim, np. z iglaków czy też zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd mają zielone ogrodzenia z plastiku strzyżone z wyobraźnią- z falistą liną „grzbietu” względnie wystrzyżonymi wieżyczkami. Trzeba im jednakże poświecić wiele czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s